Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré spôsobuje odumieranie buniek v mozgu produkujúcich dopamín. Dopamín nám umožňuje ovládať naše telo a svaly. Parkinsonici ho teda majú nedostatok, čo vedie k postupnej strate schopnosti aktívne sa hýbať.

Na Slovensku má toto ochorenie asi 20000 ľudí, väčšinou ide o seniorov vo veku nad 60 rokov. Výnimočne (asi 2% zo všetkých prípadov) sa Parkinsonova choroba objaví v mladšom veku (do 40 rokov).

Napriek tomu, že ide o druhé najčastejšie sa vyskytujúce neurodegeneratívne ochorenie po Alzheimerovej chorobe (s ktorou býva obvykle zamieňané), vo verejnosti sa vie o ňom pomerne málo.

Symptómy Parkinsonovej choroby sa často vyvíjajú pomaly a môžu byť variabilné, čo vedie k oneskorenej diagnostike a nesprávnym diagnózam. Niekedy ani odborníci v zdravotníctve nemusia mať dostatočný prehľad o širokom spektre príznakov a prejavov tejto choroby, ktoré zahŕňajú nielen motorické symptómy ako tremor (tras), stuhnutosť a bradykinéza (spomalenosť), ale aj nemotorické prejavy, ako sú depresia, úzkosť a kognitívne poruchy.

Významne k tomu prispeva aj stigma spojená s neurologickými ochoreniami, ktorá môže viesť k tomu, že parkinsonici a ich rodiny sa vyhýbajú diskusii o svojej diagnóze.